AquaBoxTR Akıllı Grup Priz Kutusu ile akvaryum sisteminize uzaktan kontrol edin, değerleri internet üzerinden izleyin

 

Kalibrasyon Nedir?

 

Kalibrasyon ne işe yarar?

AquaBoxTR Kalibrasyon

AquaBoxTR Akıllı Priz Kutusunda iki adet sıcaklık sensörü ile bir adet  elektrik güç ölçme sensörü bulunmaktadır.

Bu sensörler resmi fabrika üretim hatası olarak ± 0.5 derece ölçüm farklılığına sahip olabilmektedir.

Hassas akvaryum hobicilerimizin küçük sensör ölçüm hatalarının sıfırlanabilmesi için ayrı bir "Kalibrasyon" menümüz bulunmaktadır.

Kalibrasyon için takip etmeniz gereken yöntem ve pratik bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

Adım Adım Kalibrasyon

Sıcaklık Sensörlerinin (Probların) Kalibrasyonu

Önemli :

Sensörler oldukça hassas ölçüm yapar, en ufak sıcaklık değişimlerini hemen hissederler.

Geçici olarak avucunuza aldığınız  probe (sensör) vücut ısınızın etkisiyle 2-3 saniye içerisinde fazlalaşan sıcaklıklar gösterebilir.

Parmak arasında bile tuttuğunuz sensör hemen vücut sıcaklığınızdan etkilenmeye başlayacaktır.

Islak bir sensör, dışarıdaysa, açıktaysa, buharlaşma etkisiyle hemen (serinleme) daha düşük dereceler gösterecektir.

İki sensörü birbirinden sadece 20cm ayrı bile koysanız, hava akımı farkındaki değişik sıcaklıkları algılayacaklardır.

Priz kutusunun üstüne veya çok yakınına konulan bir sensör priz kutusu devrelerinin yaydığı sıcaklığı dahi hissederek farklı değer gösterebilir.

Sıcaklıkların Kalibrasyonu için En Kolay Yöntem

sicaklik kalibrasyo

Geniş bir bardak/kavanoza musluk suyu koyunuz.

Her iki sıcaklık sensörünü birlikte bu suya batırınız.

Yaklaşık 1 dakika bekledikten sonra her iki sensör de mutlak sıcaklık değerlerini göstermeye başlayacaktır.

AquaBoxTR telefon uygulamanızada her iki sensörden gelen sıcaklık  değerleri birbirinin aynısı ise sorun yok, sensörlerinizi kalibrasyona gerek yok, doğru ölçüm yapıyorlar.

Sudaki sıcaklığı ölçen problar arasında ± 0.5 dereceye kadar fark olabilir. 

Bu durumda; bulabileceğiniz başka bir mutlak ölçüm cihazı değerlerine yada inandığınız doğru sıcaklık değerine güvenerek, uygulamanın "Kalibrasyon" menüsüne girip, sol ve sağ derece ölçümlerini aşağı/yukarı çekerek her iki sensörün de aynı değeri okumasını sağlamanız gereklidir.

Örneğin : 1 dakika sonrasında problardan birisi 22,3 derece,  diğeri 22,5 derece gösteriyorsa, kalibrasyon menüsüne girerek birisini +0.1 derece, diğerini -0.1 derece kalibre ederek ikisinin de aynı sıcaklıkğı (22,4 derece) göstermesini sağladığınızda kalibrasyonunuz tamamlanacaktır.  Kalibrasyon değerlerini böylece kaydedebilirsiniz.

Herşeyin DOĞRU ve kalibrasyonlu olmasını istediğimiz için uygulamamıza bu olanağı da ekledik.

 

Elektrik Güç (/watt) Sensörünün Kalibrasyonu

AC cihazlarda kullanılan elektrik gücünü (watt) tam ve doğru olarak ölçmek çok zor ve pahalı ekipman gerektiren bir işlemdir.

Hassas elektrik güç ölçümlerinde; aktif, reaktif, kapasitif değerler ve güç faktörü gibi katsayılar devreye girmektedir. Özellikler trafo ve sarmal devreler kullanan motorlarda güç ölçümü uygulanan yük ile de değişiklik göstermektedir. Aynı grid üzerinde çalışan birden fazla alternatif akım motorlarının güç tüketimleri birbirlerini etkilemektedir.

Bu sebeple, Akıllı Priz Kutusu güç ölçümlerimiz (watt), anlık çekilen akım üzerine yapılan basit hesaplamalar ile belirlenmekte olup, iddialı derecede hassas değildir. 

AquaBoxTR Priz Kutusu Güç ölçümü, size kullandığınız elektrikli cihazların genel ve ortalama tüketimini gösterir, birbirleriyle kıyaslama yapmanızı sağlar. Bu sayede genel hatlarıyla hangi cihazınızın ne kadar elektrik tükettiğini bilir, zamanlama yaparak tasarruf sağlayabilirsiniz.

En doğru güç ölçümü, her cihaz için tek başına çalışırken ölçülen değerdir.

Örrneğin: Sadece dış filtreniz çalışırken 22 watt, sadece led aydınlatmanız için 15 watt ölçülmekte iken, ikisi bir arada olduğunda 37 yerine 35 watt ölçebilirsiniz. (Aynı grid üzerinde çalışan cihazlar birbirini etkilemektedir.) En doğru değer tek başına çalıştığında ölçülen değerdir.

Motorların, hava pompalarının güç tüketimi yüke göre değişiklik gösterebilir. Daha derine konulup, daha yükseğe su basan bir sump(kafa) motoru daha fazla güç harcayacaktır. 

Bu bilgiler ışığında;

Referans alacağınız, güvenilir bir cihazın ölçüm ve kullanım klavuzu değerlerine uygun olarak, Kalibrasyon bölümündeki güç ölçümünü ± %10 a kadar değiştirebilr, ve güç ölçümlerinizi kalibre edebilirsiniz.

AquaBoxTR Kalibre